Olive Oil
-
Herdade do Esporão Norte Alentejano DOP Extra Virgin Olive Oil
No reviewsRegular price €19,19 EURRegular priceUnit price €38,38/LSale price €19,19 EURSold out -
Herdade do Esporão Extra Virgin Olive Oil
No reviewsRegular price From €11,99 EURRegular priceUnit price €31,99/L€21,99 EURSale price From €11,99 EURSale -
Pousio Extra Virgin Olive Oil
No reviewsRegular price From €18,99 EURRegular priceUnit price €37,98/LSale price From €18,99 EUR -
Herdade do Esporão Biológico Organic Extra Virgin Olive Oil
1 reviewRegular price From €11,99 EURRegular priceUnit price €47,98/LSale price From €11,99 EUR -
Pousio Olive Oil Pack (Premium, Homenagem, Extra Virgin)
No reviewsRegular price €64,99 EURRegular priceUnit price €43,33/LSale price €64,99 EUR -
Herdade do Esporão Galega Organic Extra Virgin Olive Oil
1 reviewRegular price €19,19 EURRegular priceUnit price €38,38/L€23,99 EURSale price €19,19 EURSale -
José Gourmet Rosemary Aromatic Olive Oil 250ml
No reviewsRegular price €16,50 EURRegular priceUnit price €66,00/LSale price €16,50 EURNew -
José Gourmet Piri-Piri Aromatic Olive Oil 250ml
No reviewsRegular price €16,50 EURRegular priceUnit price €66,00/LSale price €16,50 EURNew -
José Gourmet Lemon Aromatic Olive Oil 250ml
No reviewsRegular price €16,50 EURRegular priceUnit price €66,00/LSale price €16,50 EURNew -
José Gourmet Olive Oil from Alentejo Interior PDO 250ml
No reviewsRegular price €16,50 EURRegular priceUnit price €66,00/LSale price €16,50 EURNew -
Campos Santos Extra Virgin Olive Oil with Oregano 200ml
No reviewsRegular price €12,49 EURRegular priceUnit price €62,45/LSale price €12,49 EURNew -
Campos Santos Extra Virgin Olive Oil 200ml
No reviewsRegular price €11,99 EURRegular priceUnit price €59,95/LSale price €11,99 EURNew -
Herdade do Esporão "Selecção" Premium Olive Oil
3 reviewsRegular price From €23,99 EURRegular priceUnit price €47,98/L€25,00 EURSale price From €23,99 EURSold out -
Sold outPousio PREMIUM (Extra virgin)
No reviewsRegular price From €23,99 EURRegular priceUnit price €47,98/L€25,99 EURSale price From €23,99 EURSold out -
Sold outPousio HOMENAGEM (Extra virgin)
No reviewsRegular price From €23,99 EURRegular priceUnit price €47,98/L€24,99 EURSale price From €23,99 EURSold out -
Herdade do Esporão "Olival dos Arrifes" Organic Extra Virgin Olive Oil
1 reviewRegular price €19,19 EURRegular priceSale price €19,19 EURSold out
This Week:
-
Value PackNewPortuguese Sardines in Olive Oil Tasting Pack – 5 Tins
No reviewsRegular price €17,49 EURRegular priceUnit price €24,99/kg€20,75 EURSale price €17,49 EURValue PackNew -
Minerva Baby Sardines (Petingas) in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €44,33/kg€4,69 EURSale price From €3,99 EURSale -
Bom Petisco Sardines in Olive Oil
15 reviewsRegular price From €3,49 EURRegular priceUnit price €29,08/kg€3,99 EURSale price From €3,49 EURSale -
Bom Petisco BIO Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,99 EURRegular priceUnit price €33,25/kg€4,29 EURSale price From €3,99 EURSale -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €3,89 EURRegular priceUnit price €32,42/kg€4,49 EURSale price €3,89 EURSaleNew -
Conservas Santos Spicy Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
José Gourmet Sardines in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €6,99 EURRegular priceUnit price €58,25/kg€7,40 EURSale price €6,99 EURSaleNew -
José Gourmet Olive Oil from Alentejo Interior PDO 250ml
No reviewsRegular price €16,50 EURRegular priceUnit price €66,00/LSale price €16,50 EURNew -
NURI Sardines in Olive Oil
15 reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
Minerva Sardines in Olive Oil and Lemon
8 reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EUR -
NURI Spiced Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price €5,95 EURRegular priceUnit price €47,60/kgSale price €5,95 EUR -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil with Lemon Slice 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
Conservas Santos Small Sardines (Petingas) in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,49 EURRegular priceUnit price €37,42/kgSale price €4,49 EURNew -
Conservas Santos Mediterranean Mackerel Fillets 120g
No reviewsRegular price €5,99 EURRegular priceUnit price €49,92/kgSale price €5,99 EURNew -
Value PackNewConservas Santos Sardine Tasting Pack (3 x 120g)
No reviewsRegular price €14,99 EURRegular priceUnit price €41,64/kgSale price €14,99 EURValue PackNew -
Campos Santos Extra Virgin Olive Oil 200ml
No reviewsRegular price €11,99 EURRegular priceUnit price €59,95/LSale price €11,99 EURNew -
José Gourmet Sardines with Lemon in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,40 EURRegular priceUnit price €61,67/kgSale price €7,40 EURNew -
José Gourmet Smoked Sardine in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,90 EURRegular priceUnit price €65,83/kgSale price €7,90 EURNew
Collection: Olive Oil
Premium Portuguese Olive Oil – Extra Virgin, Cold Pressed & High in Polyphenols
Discover authentic Portuguese extra virgin olive oil, crafted in renowned regions like Alentejo and Douro Valley. Our oils are cold-pressed and naturally rich in polyphenols — powerful antioxidants that support overall health and longevity.
Why Choose Our Olive Oil?
- High Polyphenol Content: known for antioxidant and anti-inflammatory properties
- Extra Virgin Quality: first cold extraction to preserve nutrients and flavor
- Authentic Portuguese Origin: traditional production from selected olive groves
- Pure & Natural: no additives, no refining
Flavor Profile
Portuguese olive oils range from smooth and fruity to intensely green and peppery. A slight bitterness and pungency are signs of high-quality, polyphenol-rich olive oil.
How to Use
- Drizzle over salads, vegetables, and grilled fish
- Perfect with bread, cheese, and Mediterranean dishes
- Enhance pasta, soups, and everyday cooking
Health Benefits
High-polyphenol olive oil is a key component of the Mediterranean diet, associated with heart health and protection against oxidative stress.
Buy premium Portuguese olive oil online and enjoy authentic taste and fast delivery across Europe.
For more context on Portuguese food, brands and everyday culture, read our complete guide to Portuguese products.
Explore more


